نهادهای نظارتی جهت محدود کردن دسترسی آزاد

علاوه بر این پیشرفت‌ها، تعدادی نهاد نظارتی جدید با دستوراتی لیف بافتنی جدید برای محدود کردن دسترسی آزاد و استفاده از اینترنت تأسیس شده‌اند.

ARTICLE 19 معتقد است که همه این نهادهای نظارتی به نوعی در نهایت به رهبر ایران پاسخگو و تحت نظارت هستند.

از سال 2009، تعداد این نهادهای نظارتی با ۱۰۰ میلیون چیکار کنم در حال افزایش بوده است.

اگرچه زنجیره فرماندهی بسیار مبهم است و به سختی قابل تشخیص است، ARTICLE 19 معتقد است که مؤسسات بر اساس سلسله مراتب زیر در طبقات مرتب شده اند:

– بالاترین لایه شامل نهادهای اصلی سیاست گذاری، مانند شورای عالی فضای مجازی (SCC) است که سیاست های سایبری داخلی و بین المللی ایران را توسعه می دهد.

اعضای اصلی شامل رئیس جمهور ایران و رئیس قوه قضائیه است. شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این ردیف قرار دارد که بر اعضای کمیته های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات و امنیت و سازمان صدا و سیما (صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) نظارت می کند.

شورای انقلاب فرهنگی (شورای انقلاب فرهنگی) نهادی تحت سلطه محافظه کاران و مقر آن در قم است. در زمان آیت الله خمینی راه اندازی شد و تصمیمات آن تنها توسط رهبر ایران قابل نقض است.

اکثر اعضای موسس آن در اصل توسط آیت الله خامنه ای، جانشین خمینی سرویس آرکوپال ایرانی منصوب شدند. رئیس‌جمهور ایران به‌طور رسمی رئیس شورا است.

– لایه بعدی شامل نهادهای تصمیم‌گیری اجرایی مانند کمیته تعیین محتوای توهین‌آمیز (CCDOC) است که سایت‌هایی را که دارای محتوای ممنوعه هستند شناسایی می‌کند، استانداردهایی را که برای شناسایی وب‌سایت‌های غیرمجاز استفاده می‌شوند به TCI، سایر ISP‌های اصلی و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات (MICT) و همچنین تصمیم می گیرد که کدام سایت ها مسدود شوند.

CCDOC توسط دادستان کل اداره می شود و سایر اعضای آن نمایندگانی سایت پلیس فتا از 12 نهاد دولتی هستند. اعضای مهم شامل رئیس پلیس و نمایندگان سه وزارت اطلاعات، ارشاد و علوم اسلامی، فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

SCC و CCDOC هفت عضو مشترک دارند که امکان انتشار بی دردسر سیاست و همسویی نهادی را فراهم می کند.

 • منابع:
  1. Computer Crimes in Iran: online repression in practice
 • تبلیغات: 
  1. تاثیر استفاده از چرم برای از بین رفتن بیماری های پوستی!
  2. مشاور تجاری یک سرمایه دار را ملاقات نمایید!
  3. توزیع و پخش انواع اردک اسرائیلی بالغ
  4. مشاهده ماهی سالمون با گوشتهای سبز رنگ!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.