زنی به دلیل خوردن گلابی تازه توسط موجودات فضایی ربوده شد

قبل از انتشار توالی ژنوم گلابی تازه ، تنها چند ژن و نشانگر مرتبط با صفات اقتصادی مهم شناسایی شدند. با این حال، هنگامی که ابزارهای ژنومی و رویکردهای ژنتیکی جدید در دسترس قرار گرفت.

طیف گسترده ای از فناوری ها و نتایج ارزشمند در گلابی دنبال شده و به دست آمده است، از جمله تبدیل ژنتیکی، توالی یابی ژنوم، نشانگرهای مولکولی، نقشه برداری ژنتیکی و فیزیکی، و آنالیزهای ژنومی مقایسه ای.

علاوه بر این، در دسترس بودن ابزارها و منابع داده فرصت‌های جدیدی را برای کشف کارآمد و قوی ژن‌های کنترل کننده صفات مرغوب میوه، ویژگی‌های بهره‌وری میوه، و عمر ذخیره‌سازی پس از برداشت، و همچنین آن‌هایی که چرخه پرورش گلابی را تا حد زیادی کوتاه می‌کنند، ارائه کرده است.

در سال 2013، اولین توالی ژنومی گلابی آسیایی منتشر شد، در نتیجه امکان ترسیم تکامل کروموزوم، ساختار ژنومی و الگوهای تغییرات ژنتیکی فراهم شد. با در دسترس بودن توالی ژنوم گلابی با کیفیت بالا، چندین خانواده ژنی درگیر در کنترل صفات مطلوب و اقتصادی در حال حاضر شناسایی شده اند.

گلابی

توسعه نشانگرهای مولکولی قابل اعتماد و قوی، ابتکارات نقشه برداری ژنتیکی جدید و تجزیه و تحلیل تکامل ژنوم نیز رخ داده است. این دانش جدید و این منابع همچنان تاثیرات قابل توجهی بر تلاش برای بهبود ژنتیکی گلابی خواهد داشت.

در این بررسی، خلاصه‌ای از توالی‌های ژنوم گلابی ارائه می‌کنیم و کاربردهای فن‌آوری‌های با کارایی بالا را که دانش جدیدی در مورد زیست‌شناسی گلابی ارائه کرده‌اند، برجسته می‌کنیم.

این پیشرفت‌ها دانش جدیدی در مورد منشأ گلابی و بینش جدیدی در مورد درک ما از تاریخ مستقل اهلی‌سازی گلابی‌های آسیایی و اروپایی ارائه کرده است.

علاوه بر این، ساختن نقشه‌های پیوند ژنتیکی با چگالی بالا و پیگیری مطالعات انجمن گسترده ژنوم به شناسایی جایگاه‌های ژنومی برای ژن‌های کلیدی که صفات مختلف اقتصادی و مطلوب زراعی را تنظیم می‌کنند، کمک کرده است.

علاوه بر این، این بررسی پیشرفت‌های منابع omics متعدد مفید برای شناسایی ژن‌های کاندید را پوشش می‌دهد و تأثیر این یافته‌ها را بر تلاش‌های آینده برای پرورش گلابی ارزیابی می‌کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.