خانه مسکونی تبریز اصفهان مشهد

قیمت خانه مسکونی تبریز بر اساس محله، نوع معماری، متراژ بنا و طراحی داخلی و ظاهری متفاوت است.

از مهم‌ترین عوامل در انتخاب خانه مسکونی، انتخاب محله مناسب است.

تبریز که از شهرهای بزرگ ایران محسوب می‌شود، دارای محله‌های گوناگونی می‌باشد. این شهر بر اساس موقعیت مکانی به بالا شهر، پایین شهر و متوسط تقسیم می‌شود.

محله‌های ولیعصر، ایل گلی، زعفرانیه و رشدیه از مناطق بالا شهر تبریز محسوب می‌شوند که قیمت خانه در این مناطق به دلیل متراژ بالا و مجلل بودن، گران است.

محله‌های بام فرشته، آب رسان، استانداری، مرزداران، میدان ساعت و غیره از مناطق متوسط محسوب می‌شوند که قیمت خانه در این محله‌ها نسبت به محله‌های بالا شهر کمتر و از محله‌های پایین شهر بیشتر است.

محله‌های اندیشه و سهند از محله‌های پایین شهر تبریز می‌باشند که قیمت خانه در این مناطق ارزان‌تر است و برای افراد با وضع مالی پایین مناسب می‌باشد.

خانه مسکونی تبریز اصفهان مشهد

قیمت خانه مسکونی

قیمت خانه مسکونی خانه‌های مسکونی بر اساس نوع سازه و معماری به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

قیمت گذاری خانه‌های مسکونی بر اساس موقعیت مکانی، مصالح باکیفیت در ساخت خانه، طراحی داخلی و خارجی بنا و متراژ بنا انجام می‌گیرد.

از جمله خانه‌های مسکونی که متناسب با فرهنگ، موقعیت جغرافیایی و آداب و رسوم تاریخی منطقه ساخته می‌شوند، عبارت‌اند از:

1-خانه‌های مسکونی در حومه شهر: این خانه‌ها دارای محوطه زیادی هستند. برای افرادی که به حریم خصوصی نیاز دارند، توصیه می‌شود. اکثر آمریکایی‌ها به این شیوه ساختمان سازی انجام می‌دهند، زیرا پس از جنگ جهانی اکثر مردم به حومه شمالی آمریکا مهاجرت کردند؛ بنابراین این خانه‌های مسکونی در آمریکا قیمت بالایی دارند در صورتی که در کشورهای دیگر ممکن است ارزان‌تر باشد.

2-کاندو: یک واحد از ساختمان در یک منطقه مسکونی که هر فرد صاحب آن است. این نوع ساختمان به صورت دوبلکس و تریپلکس (دو و سه طبقه جداگانه به هم پیوسته) است.

3-آپارتمان: مجموعه‌ای از واحدهای مستقل در یک ساختمان مسکونی است که در سال‌های اخیر در کشور ایران رواج یافته است.

4-خانه‌های تعاونی: از نظر ظاهری با آپارتمان‌ها و کاندو ها شباهت دارند. هر فرد در این نوع خانه‌های مسکونی سهام دار محسوب می‌شود اما واحدی از ساختمان متعلق به آن‌ها نخواهد بود.

5-ویلا شهرکی: مجموعه‌ای از ساختمان‌ها در یک منطقه است که طراحی ظاهری بنا متناسب با سرمایه مالک می‌باشد. در واقع این خانه‌های مسکونی در یک منطقه به صورت دو یا سه طبقه ساخته می‌شوند.

6- بانگالو: خانه‌های مسکونی با نور کم و ارتفاع کم هستند که درواقع به عنوان ویلاهای کوچک شناخته می‌شوند.

7-خانه مسکونی روستایی: خانه‌های کوچک در اطراف جنگل، دشت و ساحل با دیوارهای ضخیم چوبی هستند که معمولاً در انگلستان رواج دارند.

8-خانه باغ: خانه‌های مسکونی با متراژ بالا در مزرعه‌های وسیع هستند که در اسپانیا رواج دارند.

9-کابین: مشابه با کلبه‌های روستایی هستند که در جنگل با معماری ساده‌ای ساخته می‌شوند.

10- کلبه ییلاقی: در مناطق کوهستانی ساخته شده و مکان استقرار اسکی بازان در فصل سرما محسوب می‌شود. از گذشته تاکنون در کشور سوئیس رواج دارد.

11- خانه مسکونی چند خانواده: این خانه مسکونی از ساختار ویلایی و آپارتمان پیروی می‌کند و برای تعطیلات خانوادگی مناسب است.

12- باراندومینیوم: انبار بزرگ فولادی است که در ایران رواج ندارد.

13- سوئیت کوچک: ساختمان مسکونی که معمولاً در واحد همکف ساخته می‌شود و در برخی از کشورها قیمت بالایی دارد.

14- خانه مسکونی متحرک: خانه‌های مسکونی که قابلیت حمل و نقل را دارند و ارزان قیمت تراز سایر خانه‌ها محسوب می‌شوند.

15- خانه مسکونی اصلی: بر اساس تاریخ کشورهای غربی ساخته می‌شود. دارای فضای مناسب برای مهمان نوازی است.

16- عمارت: خانه‌های مسکونی بزرگ و مجلل که افراد با توان مالی بالا قادر به ساخت آن می‌باشند.

17- یورت: ساختمان مسکونی گرد و مشابه کلبه‌های روستایی که دیوار و سقف آن از پارچه صد آب پوشیده شده است و در کشور آذربایجان و مغولستان رواج دارد.

18- قلعه: خانه مسکونی غیرمعمول رؤیایی و بسیار بزرگ است.

19- کاخ: مشابه با قلعه است ولی برای سکونت اشراف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

20- شاتو: از نظر معماری مشابه با کاخ است.

21- مانور: مشابه با سازه کاخ می‌باشد.

22- کانتینر: خانه‌های کوچک و موقت در پروژه‌های عمرانی محسوب می‌شوند.

23- خانه غار: مکان امن برای زندگی محسوب می‌شود. دارای ظاهری ساده و طبیعی است که به ریشه تاریخی کشور سازنده آن برمی گردد.

خانه مسکونی اصفهان

خانه مسکونی اصفهان در شهر اصفهان برخلاف اغلب شهرهای ایران، قسمت جنوبی آن منطقه بالا شهر و قسمت شمالی آن منطقه پایین شهر محسوب می‌شود.

مناطق مهرآباد، شیخ صدوق، مشتاق، مهرداویج، چهار باغ بالا و عباس آباد از محله‌های مناسب خرید خانه در اصفهان می‌باشند، زیرا به امکانات رفاهی و آموزشی به خوبی دسترسی دارند.

خانه‌های مسکونی قسمت جنوبی گران قیمت بوده و برای افراد با وضعیت مالی بسیار خوب، مناسب است.

خانه مسکونی جدید

خانه مسکونی جدید امروزه در اکثر کشورهای دنیا ازجمله ایران، مهندسان و معماران به ساخت خانه‌های مسکونی جدید و مدرن علاقه‌مند شده‌اند.

ساختمان‌های جدید در نواحی بالانشین شهرهای مختلف ساخته می‌شوند. ساختن سازه‌های جدید در نواحی پایین شهر می‌تواند به رشد منطقه و جلوه ظاهری آن بیفزاید.

خانه‌های مسکونی جدید، بر اساس طراحی ظاهری به انواع مختلفی ازجمله ساختمان با نمای شیشه‌ای، بتنی، گچی، آجری، سنگی، چوبی و فلزی تقسیم می‌شوند.

خانه‌های جدید با نمای شیشه‌ای به دلیل نورگیری مطلوب درون فضای داخلی از نماهای محبوب به شمار می‌روند.

خانه‌هایی که نمای بتنی دارند نسبت به سایر نماها دارای مقاومت بیشتری هستند و باعث ماندگاری بالا در سازه می‌شوند.

خانه‌های با نمای گچی ارزان‌تر هستند و باعث ایجاد نمای سنتی در سازه می‌شوند.

در میان نماهای مختلف خانه‌های جدید، ساختمان با نمای چوبی در مناطق با رطوبت بالا مناسب نیست زیرا به نمای چوب آسیب وارد می‌کند.

خانه‌های مسکونی جدید نسبت به خانه‌های مسکونی قدیمی دارای امکاناتی مانند باشگاه، استخر و پارکینگ می‌باشند. خانه‌های جدید در بعضی موارد نسبت به خانه‌های قدیمی یکسری معایب نیز دارند که شامل استفاده بالا در انرژی، ترک خوردگی، استحکام کم، مصالح نامناسب، تولید ضایعات زیاد و شیوه‌های ساخت غیراصولی می‌شوند.

خانه مسکونی پیش ساخته

خانه مسکونی پیش ساخته خانه‌های مسکونی پیش ساخته، به خانه‌هایی گفته می‌شود که در مکان دیگری، از قبل ساخته شده و به مکان موردنظر برای استقرار منتقل می‌شوند.

این خانه‌ها از مصالح مختلف ازجمله بتن، فولاد، چوب، شیشه و مواد بازیافتی مانند کاشی و سرامیک ساخته می‌شوند. بر این اساس به انواع پیش ساخته ترکیبی، پیش ساخته پنلی و مدولار تقسیم می‌شوند.

از دلایل استفاده خانه مسکونی پیش ساخته می‌توان به هزینه کم، ساختن سریع، صرفه جویی در انرژی، ایمنی بالا و کاهش ایجاد زباله اشاره کرد.

در کنار مزایای این خانه‌ها، معایبی نیز برای خانه‌های پیش ساخته وجود دارد از قبیل هزینه‌های زیاد در حمل و نقل و نصب، مشکلاتی در مونتاژ و انتقال و سفارش کم برای ساخت خانه‌های پیش‌ساخته می توان اشاره کرد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.