بیشترین ارزش افزوده زعفران با فرآوری و بسته بندی

آنها معتقدند زعفران ایران با فرآوری بسیار کم و عملاً خام فرآوری می شود و فرآوری و بسته بندی زعفران که بیشترین ارزش افزوده را برای این محصول ایجاد می کند، توسط کشورهای واسطه مانند اسپانیا انجام می شود.

به همین دلیل بخش بزرگی از آن را تولید می کند. از درآمد صنعت زعفران به این کشورها می رسد.

جدول 5 اسانس گلبرگ های زعفران استخراج شده با زعفران ايراني روش تقطیر با آب (دستگاه Calavenger) و ترکیبات فرار و فیتوشیمیایی را با کروماتوگرافی گازی (GC) و کروماتوگرافی گازی – طیف سنجی جرمی (GC/MS) نشان می دهد.

در مجموع 27 جزء فرار شناسایی شد. اجزای اصلی تیمار کود محلول‌پاشی اسانس گلبرگ زعفران D1 متیل پنتانوات (67.2)، ایزوفرون (17.2%) و هگزانال (3.0%) و تیمار کود برگی اسانس گلبرگ زعفران P1 متیل پنتانوات (57.6%)، 3،3،5 بود.

تری متیل سیکلوهگزن (57.6%)، هگزانال (4.3%)، متیل پنتانوات در تیمار کود برگی اسانس گلبرگ زعفران D با 67.2% و در تیمار کود برگی اسانس گلبرگ زعفران P با 57.6% به دست آمد.

متیل پنتانوات معمولاً در عطرها، مراقبت های زیبایی، صابون، شوینده های لباسشویی زعفران سرگل نگین قائنات در سطوح 0.1 تا 1 درصد استفاده می شود.

در یک از بسیار خالص (بیش از 99.5%) به عنوان نرم کننده زعفران نگین سحرخیز در ساخت پلاستیک استفاده می شود. همچنین به عنوان حشره کش استفاده می شود.

متیل والرات نام دیگر متیل پنتانوات است. با فرمول شیمیایی C6H12O2، جرم مولی 116.160 g·mol-1، چگالی 0.89 g/cm3، نقطه ذوب <25 درجه سانتی گراد، نقطه جوش 126 درجه سانتی گراد (259 درجه فارنهایت؛ 399K) (MSDS).

ایزوفورون در تیمار کود محلول پاشی اسانس گلبرگ زعفران با 2/17 درصد زعفران پوشال قلمدار به دست آمد. ایزوفورون یک کتون حلقوی غیراشباع α و β است.

این مایع بی رنگ با بوی مشخصی شبیه نعناع است، اگرچه نمونه های تجاری ممکن است مایل به زرد به نظر برسند. به عنوان یک حلال و به عنوان پیش ساز پلیمرها استفاده می شود و در مقیاس بزرگ به صورت صنعتی تولید می شود.

 • منابع:
  1. Essential Oils from Flower Petals of Saffron (Crocus sativus)
 • تبلیغات: 
  1. ادکلنی که باعث قتل فوتبالیست معروف شد!
  2. با رب گوجه می توانید نقاشی های زیبایی بکشید!
  3. 7 چیزی که درمورد میگو نمی دانستید
  4. بازیگر معروفی که با موزاییک به قتل رسید!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.